Opinie

Sebastian Kijuk

 

W pewnym momencie przyszło wypalenie zawodowe i brak motywacji we wcześniejszej pracy. Zdałem sobie sprawę z tego, że nie do końca odpowiada mi forma zatrudnienia „na etacie”. Potrzebuję więcej niezależności i swobody podczas planowania swojego czasu codziennych, zawodowych zajęć. Korzystając z środków wsparcia Unii Europejskiej zdecydowałem się na zarejestrowanie własnej działalności.

Skąd pomysł na rozpoczęcie pracy w charakterze Agenta Nieruchomości?

W pewnym momencie przyszło wypalenie zawodowe i brak motywacji we wcześniejszej pracy. Zdałem sobie sprawę z tego, że nie do końca odpowiada mi forma zatrudnienia „na etacie”. Potrzebuję więcej niezależności i swobody podczas planowania swojego czasu codziennych, zawodowych zajęć. Korzystając z środków wsparcia Unii Europejskiej zdecydowałem się na zarejestrowanie własnej działalności. Pod wpływem kolegi, który doskonale radził sobie na rynku nieruchomości postanowiłem swoje predyspozycje wykorzystać w tej branży.

Co Cię przekonało do współpracy z INDEPRO?

W INDEPRO panuje przekonanie, że najważniejszy jest człowiek, będący w najbliższej perspektywie agentem działającym w ramach organizacji. To się w moim przypadku sprawdziło. Już na pierwszym spotkaniu czas poświęciła mi dyrektor oddziału. Mimo, że się spóźniłem okazała się osobą pełną zrozumienia i empatii. Przedstawiła mi wszystkie „za i przeciw” oraz pozwoliła dokładnie poznać ryzyko, które wiąże się z działaniem w nieznanej dla mnie dotychczas branży. Co najważniejsze, wyjaśniła wszelkie wątpliwości i standardy związane z wynagrodzeniem agentów.

Jak wyglądała Twoja ścieżka kariery w INDEPRO?

Nie miałem żadnego doświadczenia w branży nieruchomości poza wynajmowaniem mieszkania. Popełniałem wtedy wiele błędów i mam nadzieję, że tym razem ktoś skorzysta z moich doświadczeń. W INDEPRO nikt nie jest wykluczany lub dyskryminowany za porażki. Cieszę się, że jestem w organizacji, która wspiera mniej doświadczonych agentów i zawsze mogłem liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych osób. Byłem zdeterminowany w dążeniu do celu, zarówno moje wyniki jak i relacje z klientami okazały się być przykładem dla pozostałych agentów. Niewiele później zaproponowano mi rolę menadżera zespołu.

Jak oceniasz system prowizyjny w INDEPRO?

To przemyślany system dostosowany dla osób na każdym etapie współpracy. Agent bez większego doświadczenia już na początku może liczyć na prowizję w wysokości 50%. Jeżeli taki człowiek będzie się sukcesywnie rozwijał przejdzie na pułap 70% prowizji. Dla najbardziej zdeterminowanych i doświadczonych agentów jest model Biznes, w którym wynagrodzenie sięga 98% prowizji. Oczywiście wiążę się to z większym ryzykiem związanym z ponoszeniem stałych kosztów, które częściowo bierze na siebie Agent. Mając na uwadze systematyczne transakcje bilans finansowy zawsze wypada na korzyść agenta. Nie spotkałem się do tej pory z inną agencją nieruchomości, która proponuje tak wysokie wynagrodzenie prowizyjne.

Czy spełniasz się w roli Trenera?

Przychodzi taki moment kiedy już nie musisz udowadniać sobie niczego na płaszczyźnie zarobków ponieważ systematyczność wchodzi w nawyk, a za tym idą atrakcyjne wynagrodzenia. Zaczynasz szukasz czegoś nowego, nowych wyzwań. Jednocześnie nie chcesz rezygnować z tego co już sam wypracowałeś. I tutaj w INDEPRO, pojawia się możliwość dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, co jest moim zdaniem doskonałym uzupełnieniem. Z każdym swoim adeptem, na nowo możesz przeżywać pierwsze transakcje i patrzeć jak ktoś się rozwija. To zajęcie dla tych wytrwałych, bo w tym zawodzie najlepszym nie staje się z dnia na dzień. Bez wsparcia osób życzliwych, z którymi grasz w jednej drużynie, było by to na pewno trudniejsze. I tu jest ogromna rola Trenera.

Jakie cechy osobowości powinien mieć skuteczny Agent?

Przede wszystkim musi wzbudzać zaufanie. Bez tego nawet mając dobre oferty nieruchomości, klienci mogą pójść do innego Agenta, bo tam będą czuć się bezpieczniej. Trzeba lubić pracować z drugim człowiekiem, takim jaki On jest. Nie musisz go od razu pokochać, ale warto starać się zrozumieć jego potrzeby. Bez tego praca agenta szukającego nowej nieruchomości dla Klienta, była by trochę szukaniem po omacku z małą perspektywą sukcesu. Kolejną ważną cechą dobrego Agenta Nieruchomości jest empatia i świadomość mechanizmów działających na etapie mediacji. W procesie negocjacji mamy do czynienia z obu stron z dużym stresem. Zakup czy sprzedaż mieszkania, to dla większości naszych klientów transakcja życia. Do tego dochodzi temat zaciągnięcia kredytu na 20, 25, 30 lat. Trzeba być uważnym, czasem wystarczy niewielkie nieporozumienie, a któraś ze stron się wycofa. I tutaj rolą Agenta jest wyjaśnianie i tłumaczenie stronom transakcji wszystkiego w sposób zrozumiały tak, aby cały ten proces był dla nich jak najmniej stresujący.